Tatry w jeden dzień: Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów
Do dziś nie mogę się zdecydować czy wolę Dolinę Pięciu Stawów o poranku, czy zanurzanie stóp (macie racje, nie wolno tego robić) w Stawie Gąsienicowym po męczącej wyprawie. Oba miejsca czarują. Tylko które bardziej?

Dziś będzie o Dolinie Pięciu Stawów. Dla mnie jest zawsze punktem wypadowym do dalszych wędrówek. Ale na ten szlak mogą się spokojnie zdecydować rodziny z dziećmi. Jest atrakcyjny widokowo i łatwy do przejścia. Choć pod koniec trzeba się odrobinę zmęczyć.

Szlak do Doliny Pięciu Stawów

Startujemy z Palenicy Białczańskiej tuż za Łysą Polaną. Można tu dotrzeć samochodem (parking od 25 zł) lub busem z Zakopanego (ceny od 10 zł). Jeszcze tylko zapłacimy za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego i wchodzimy na słynną „Ceprostradę”, czyli asfaltową drogę do Morskiego Oka. Na naszej drodze pojawiają się Wodogrzmoty Mickiewicza, a tuż za nimi skręcamy w głąb lasu wybierając zielony szlak. Asfalt pożegnany – nareszcie!

Dolina Pięciu Stawów: szlak dla początkujących

Początkowo szlak wiedzie pod górę kamiennym chodnikiem. Po kilkunastu minutach trasa łagodnieje, a my możemy rozkoszować się kontaktem z naturą. Ścieżka kilkakrotnie krzyżuje się z Potokiem Roztoki, co zapewnia dodatkowe atrakcje widokowe. Po około godzinie od startu wychodzimy na szeroką polanę – Nową Roztokę. Szlak nabiera wysokości (mijamy kolejne drewniane mostki), ale i staje się bardziej krzaczasty. W końcu dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy Rzeżuchach. Teraz kierujemy się czarnym szlakiem wchodząc ostro pod górę. Choć to już końcówka to dość wymagająca kondycyjnie. Dojście do schroniska zajmie nam około 30 minut. Wszelki trud wynagrodzi herbata z sokiem malinowym i cytryną w schronisku.

Dolina Pięciu Stawów: szlak powrotny

Wędrówkę możemy kontynuować na jeden ze szczytów górskich lub do Siklawy (około 30 minut). Można również wrócić tą samą trasą, albo wybrać wariant dłuższy przez Świstówkę do Morskiego Oka.

Zobacz również:

A Wy macie swoje ulubione miejsca w polskich górach? Podzielcie się nimi w komentarzu!

 

Dodaj komentarz