Tatry w jeden dzień: Świstówka

Droga na Świstówkę
Szlak na Świstówkę jest jedną z najprostszych tras dojścia z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów. Mało męcząca i niewymagająca wycieczka jest dobrą propozycją, dla tych, którzy chcą trochę odpocząć od wysokogórskich wspinaczek.

Szlak na Świstówkę z Morskiego Oka

Wycieczkę zaczynamy przed schroniskiem Morskie Oko. Zgodnie z drogowskazami skręcamy w głąb lasu. Droga prowadzi pod górę, kamienistą ścieżką. Zaczyna robić się stromo. Najtrudniejszy fragment szlaku ciągle przed nami. W końcu osiągamy Żleb Żandarmerii. Po prawej stronie widzimy przepaść, więc lepiej zachować ostrożność. Kiedy pokonamy żleb – możemy odetchnąć z ulgą, bo czeka na nas wygodny trawers.

Przed nami szeroka Rówień nad Kępą. Przechodzimy przez kamienisko i pniemy się w górę. Wchodzimy na Świstowe Siodło i w końcu osiągamy Świstówkę Roztocką. Przed nami roztacza się piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów.

Szlak na Świstówkę: szlak powrotny

Szlakiem przez Świstówkę możemy dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów. Dlatego mijamy Świstową Czubę i wychodzimy na głazowisko. Wygodną ścieżką dochodzimy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

Szlak na Świstówkę: szlak dla początkujących

Szlak na Świstówkę nie jest trudny. Poradzą sobie z nim nawet początkujący Nie ma sztucznych zabezpieczeń. Na trasie musimy poradzić sobie tylko z lękiem wysokości (ale tylko momentami). Wyprawę można zaplanować również w odwrotnym kierunku. Przejście szlaku od schroniska do schroniska zajmie nam około czterech godzin.

Zobacz również:

A Wy macie swoje ulubione miejsca w polskich górach? Podzielcie się nimi w komentarzu!

 

Dodaj komentarz